Poradnik początkującego Pszczelarza. Część 1. Dlaczego?

W pierwszej kolejności  musisz zadać sobie pytanie : Dlaczego chcę mieć pszczoły?
Jeśli fascynują  Cię One jako niesamowite latające istoty i chciałbyś im pomóc w dzisiejszym świecie, a miód nie jest głównym powodem westchnień, to jesteś na  dobrej drodze by być Pszczelarzem do czego gorąco namawiam.
Jeśli zaś patrzysz tylko ile słoików miodu można wyprodukować z ula, to nie będziesz pszczelarzem lecz producentem miodu. Musisz sam szczerze odpowiedzieć sobie kim chcesz być.

Wydaje mi się że dziś Pszczelarz to gatunek na wymarciu. Zastępowany jest on  przez producentów miodu, którzy bywa że za nic mają dobro pszczółek. To smutne ale dziś taka jest prawda. Osobiście znam kilku Pszczelarzy i są to zazwyczaj starsi dziadkowie którzy mogą o pszczołach rozmawiać godzinami. Pszczoły traktują jako nierozerwalną cześć swojego życia. Ich ojcowie, dziadkowie zazwyczaj mieli ule, uczyli ich pszczelarskiego fachu oraz tego co najważniejsze: szacunku do pszczół. Od takich ludzi wiele się można nauczyć.

„Kto ma zamiar nauczyć się pszczelarstwa i być dobrym pszczelarzem , ten winien odbyć choćby krótką praktykę u wytrawnego pszczelarza celem obznajomienia się z czynnościami pasiecznymi, a także czytać stale książki i miesięczniki pszczelarskie. Ze wszystkich bowiem gałęzi rolnictwa – pszczelarstwo wymaga najwięcej nauki.”
Ks. Margoński „Pszczelarstwo nowoczesne” 1931 r.


Komentarze